4 Eylül 2017 Pazartesi

GÜZEL SEBEPLER BİRİKTİR            Bu dünyayı daha yaşanır kılan güzel sebepleri olmalı insanın.

           İnancı olmalı, dünyayı daha yaşanabilir kılan. İyiliğin dünyayı güzelleştireceğine inanmalı. Dünyada görülmese bile, başka bir dünyada yansıması olduğuna inanmalı. Ötelerle manevi bir bağ olmalı. Dini bir inancı olmasa bile, bir parça katkısı olduğunu düşündürecek. dünyayı kurtardığına inandığı uğraşları olmalı. Mesela kullanılmış yağları biriktirip, lavabodan dökmediğinde birkaç canlıyı kurtardığına inanmalı. Bu dünyada yaptıklarının bir karşılığı olduğuna inanmalı. Ama mutlaka inandığı bir şeyler olmalı.

          Yıkıldığında, ümitsizliğe düştüğünde, ümidi içinde tekrar yeşertecek insanlar olmalı çevresinde. Elinden tutup "Ben varım... Birlikte bu günleri de aşacağız, kendini bırakma" diyen.

           Eşi, çocuğu, arkadaşı, yakın bir arkadaş gibi davranan akrabası olmalı.  O da yoksa bir kedisi, eve geldiğinde onu karşılayan. Yalnızlık güzel diyenler yanlış biliyor. Kendi tercih ettiğin, belirli bir zaman içinse güzeldir. İnsan, kendine değer verenlere sahipse, özleyenlerinin, gelişini sabırsızlıkla bekleyenlerinin olduğunu düşünüyorsa mutludur.

           Eşin tamamlayan biri olmalı, seni anlayan, konuşmadan hisseden, yanında özel hissettiğin, karşılıksız sevdiğin. Değişmeye zorlamadığın, değiştirilmeye çalışılmadığın. Dünyadaki son anlarına kadar güvendiğin, özlediğin, elinden tuttuğun.

           Çocuklarının senin için var edildiğini, sana hizmet ettiklerinde iyi olduklarını düşünmemelisin. Sonunda kendilerinden hayır görmek için, sana sadece itaat etsinler, eve para getirsinler diye değil, var oldukları için sevmelisin, sırf bunun için bile mutlu olmalısın. Sevmediğin bir şey yaptıklarında bile sevmeye devam edebilmelisin. Zaten böyle çocuklardan hayır görüyor insan.

           Arkadaşların, ihtiyacın olduğunu söylemene gerek kalmadan, çağırmadan yanında olmalılar. Olması gerekenden fazlasını istememeliler, saygı göstermeliler gerektiğinde. Arkadaşım dediğin, olur olmaz her şeyde kapris yapmamalı, kıskançlık edip üzmemeli, yürüdüğün yolda tökezletmemeli. Bencilliği ve karşılanmayan beklentileri sebebiyle sonradan acısını çıkarmamalı. Beklentisiz olmalı. Söylediklerin için korku duymamalısın, nasıl anlaşılırım derdin olmamalı. Ben buna kısaca "Yormamalı" diyorum.

           Akrabaların,  düğünde, cenazede akıllarına geldiğin insanlar olmamalı. Yük olmadan yanında olmalılar. Yakın bir arkadaş gibi hissettiğin akrabaların, menfaatlerine uymadığı zaman seni terk etmemeli, iyiliğini istemeli. kötü gününde başına ne gelirse gelsin "Ben senin yanındayım." diyebilmeli.

          Kahvaltını tatlı bir insanla yaptıktan sonra, her sabah zorla gitmediğin bir işe sahip olmalısın, Bir hobi gibi yapmalısın mesleğini ve bu, kimseye muhtaç olmayacak kadar bir kazanç da sağlamalı sana. Çalıştığın saatler boyunca, işe yaradığını hissetmeli, emeğinin, alın terinin mutluluğu gözlerinden okunmalı. Başka birine çalışıyor olsan bile kendi işinmiş gibi davranmalısın. Ne iş yapıyorsan sevmelisin. Sevebileceğin bir iş bulmalısın.

          Yukarıda anlattıklarım hayatında eksikse mutluluğu tam anlamıyla elde edemezsin.

          Sonra dedim ki; "Akraba yanında olmasa da oluyor, (olsa iyi olurdu tabi). Arkadaş: Sen iyiysen iyi insanlar seni buluyor. Çocukların da sonuçta sana benziyor. Geriye eş ve iş kalıyor ki onu da iyi seçersen bir ömür mutlulukla yaşanmaz mı yaşanır."

         

33 yorum:

 1. Maalesef ki herşey dört dörtlük olmuyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dört dörtlük diye bir şey var mı zaten? :)) Yorum için teşekkürler.

   Sil
 2. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.

  Bana da beklerim.^^

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel bir yazı,sebepler mutlaka olmalı... teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler. Sebepsiz yaşanmaz di mi? :)

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle çocuklarla ilgili kısımdan bugün bahsetmiştik bir yerde. Bu yazı üstüne gelmiş oldu.Kaleminize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ne güzel bir tesadüf böyle:) Yorum için teşekkürler.

   Sil
 5. Yok canm ya. İnan bu hepsi olursa piyango vurmuş oluyor. Rabbim bu dünyaya bizi oturmaya yollamamış malum. Sınav dünyası olunca da illa eksikler oluyor. Kimi eşiyle, kimi çocuguyla, kimi parayla anne babasıyla, akrabasıyla sınanıyor. Ama insallah sen hepsinden münezzih olursun. 💕

  Çok anlamlı bir yazıydı. 😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her şey mükemmel olmayacak tabi. İmtihan dünyasındayız dediğin gibi. İmtihandan uzak olmak mümkün değil de başarıyla geçelim diyelim. Piyangonun talihlisi olalım inşallah:)) Neden olmasın?

   Sil
  2. Yorum için teşekkürler.

   Sil
 6. Ilk başta kendinden güç bulacaksin ki çevren sana ayak uydursun..

  Tabi kaderde ne varsa onunla da sinanacagimiz bir gerçek.

  En zoru ailesi olsa gerek..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her şey zaten kendinle başlıyor. Bir imtihanda kağıdın sonuna kadar okumak nasıl önemlidir değil mi? Yazılanların sonunu merak ediyor insan. Mutluluk da sonuna kadar daim olsun diyelim:)

   Sil
  2. Yorum için teşekkürler

   Sil
 7. Elhamdülillah islam nimetinin farkında olmak hayata tutunmanın bir sebebi. Böyle bir inancım olmasa ne yapardım bilemiyorum.

  YanıtlayınSil
 8. İnsan okurken içi hoş duygularla doluyor 😀

  YanıtlayınSil
 9. Ben de okurken aynı şekilde hissediyorum:) Yorum için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 10. Insanin ailesi inanci hayalleri o kadar çok sebebimiz var ki hayata tutunmak için... sevgiler canim 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ve ne mutlu böyle olanlara:) Yorum için teşekkürler.

   Sil
 11. Süper bi yazı olmuş elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 12. Merhabalar.
  Yaşamak için, hayata tutunmalı insan. Hayata tutunabilmek için de, yazınızda bahsettiğiniz gibi güzel sebepleri olmalı insanın. Yaşamak için güzel sebepleriniz olmayınca, hiçbir şeyi umursamaz ve hayata küsersiniz. Cenab-ı Hakk, ümmet-i Muhammedi yaşamak için güzel sebeplere sahip olan kullarından eylesin.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar
   Ne zamandır yorumlarınızı ve yazılarınızı okuyamıyorduk. Gelmeniz beni çok mutlu etti. Amin cümlemiz için güzel sebepler yaratsın. Yarattığı güzel sebepleri görebilmeyi nasıp etsin.

   Sil
  2. Yorum için teşekkürler. Konu ile bir ilgisi yok fakat bloğunuzda yorumlar ve bazı bölümler açılmıyor.

   Sil
 13. Çok güzel bir yazı olmuş Keyifle okudum.
  Sevgiler canım

  YanıtlayınSil
 14. Derya kızım, zaten olanları kabullenmek, olacakları şekillendirmek için ilk adımdır. Son cümlen ana fikir olmuş. Bahsettiğin, zorluklarda yanımızda olmayan veya olamayanlar da bizi tek olarak güçlendirmeye yarıyor. Yalnızlık bence de hiç de güzel bir şey değil, tercih olarak da katılmıyorum. Ancak çok yoğun bir ortam olursa dinlenmek için evet. Düşüncene eline sağlık kızım. Çok güzeldi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizden gelen bu güzel yorum beni nasıl mutlu etti. Yorum için çok teşekkürler.

   Sil
 15. İnsanın hayatına tefekkür ile başlaması ve yalnızlığında bir veli nimet olduğunu bilmesi, düşünme yolunda ve hayat yolunda bir rehber olduğunu son üç aydır düşünmeye ve inanmaya daha çok başladığımı söyleyebilirim. Kendimize, ailemize, kültürümüze, çevremize ve kainatın sebeplerini irdelediğimiz zaman mutluluğun kapılarını açacağımıza inanıyorum. Sizinde dediğiniz gibi seçimlerimiz bizim mutlu olmamıza katkı sağlıyor. Bu güzel paylaşımınız ile birlikte nice sağlıklı ve mutlu günler dilerim.
  Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Guzel yorum icin tesekkur ediyorum. Dusununce, mutluluk sebebi olan ne cok sebebe sahibiz diyor ve her sabah yeni gune basliyoruz.

   Sil